I 2024 udkom Boris Hansens ”Den dag historierne ender”, der er fjerde og sidste roman i hans ”Tavse verdener”-serie med fiktionsagenten Olivia Alby i hovedrollen.
139616596
I dette bind skal de afsluttende opgør tages, og plottrådene rundes af. Romanens karakterer har udviklet sig i løbet af serien. De har overvundet vilde udfordringer, og på vejen har de lært meget om sig selv og er blevet mere afklarede med, hvem de hver især er. Samtidig er de som gruppe gået fra ikke at kende hinanden og have svært ved at samarbejde til at blive tætte.
Tempoet i bogen er ikke lige så hurtigt som i seriens andre bind. I ”Den dag historierne ender” fylder karakterernes indre refleksioner meget, og der er sat mere tid af til langsomme indre monologer og tanker om, hvad de har været igennem, og hvad deres ønsker for fremtiden er.
På handlingsplan foregår ”Den dag historierne ender” fem måneder efter forrige bind sluttede, hvor Troværdighedspartiet, der er ledet af den religiøse sekt Midsommers Børn, har vundet et parlamentsvalg. Den nye regering arbejder på at begrænse ytringsfrihed ved blandt andet at forbyde bøger, der kan tolkes som regeringskritiske, samt tvangslukke biblioteker og forlag.
Olivia og hendes team er blevet spredt og har ikke haft kontakt i lang tid. Det er lykkedes for Olivia endelig at forsøge sig som forfatter, og hun står på nippet til at skrive kontrakt med et forlag. Hendes tidligere overordnede kontakter hende for at overtale hende til at kaste sig ind i fiktionskrigen igen. Hun er først afvisende, men hun oplever som forfatter, at hun pludselig ikke er i stand til at skrive. Troværdighedspartiet og Midsommers Børn er blevet så magtfulde, at de kan bremse hendes forfatterarbejde, og hun ser sig tvunget til at gå ind i kampen mod dem igen.
Et budskab i romanserien er, at bøger kan påvirke mennesker, og at man derfor kan opnå magt, hvis man kan ændre i eller påvirke bøger. Selvom Olivia og hendes team er trætte, bliver de nødt til at kæmpe videre og fortsætte kampen for fiktionen.